top of page
WHICH ONE ARE YOU?
TEACHERS WITH
PE BUDDY!
How does PE Buddy help me to teach better PE with less work?
When lesson planning is instant and effortless, because you've got all the resources you need, work-life balance becomes possible— and enjoyable, impactful PE teaching follows.
Here's the secret...
+
+
START SAVING TIME TODAY!
The perfect plan for every teacher, team and budget!
Monthly ChatGPE Plan (Cancel Anytime)
19A$Every month3 day free trial- Get access to our game-changing PE resource generator!
- Risk free, cancel any time.
Annual ChatGPE Plan (Save 65%)
79A$Every year3 day free trial- Yearly access to ChatGPE: Our AI-powered resource generator
- Save 65% compared to Monthly Plan Price for 1 Year!
Resources Membership
99A$Every year- Access to all 230+ PE resources (Valued at $270!)
- Access to all 52 PE ideas in our blog
- Access to all online courses
- Access to all PD videos
- 50% off PE Buddy merch
- Best value!
ChatGPE + Resources Membership
119A$Every year3 day free trial- Access to ChatGPE - Our AI-powered resource generator!
- All 230+ ready-made PE resources (Valued at $270!)
- Access to all 52 PE ideas in our blog
- All online courses
- Access to all PD videos
PE Team Memberships also available, click here to submit an enquiry
Not ready to invest in a Membership yet?
Then why not join our FREE Shared Resource Drive!
✓ Get 30+ HPE resources created by PE Buddy and PE teachers all over the world
✓ Upload your own resources!
-
Why should I sign up as a member?There are many reasons to sign up! Here are just a few: - You'll save time by not having to create PowerPoints, worksheets and assessments - You'll save money (Purchasing all the included resources from TPT would cost over $587!) - All resources are tried and tested, so you know that your students will love them! - Membership fees are tax-deductible!
-
What is included when I become a member?Not only will you become part of the PE Buddy VIP community, but you'll also get access to: Hundreds of high-quality, interactive teaching resources for Health and Physical Education (PowerPoints, worksheets, assessments and more!) Online courses for one class covering exam preparation, anatomy, biomechanics and nutrition (Usually $19.99 - $29 per student) The option to get customised videos created for your topics
-
What topics are included in the teaching resources?They say a picture tells a thousand words, so here is a picture!
-
How do the online courses work?Courses are available in the Members Area (Below the Resource Drive Folder). Once a Member, these courses are available for free!
-
If I purchase an individual membership, can I share the resources with my colleagues?We love integrity here at PE Buddy. If you were to purchase an individual membership, the expectation would be to use the resources for personal use only. If you would like to share these resources, then the best way to go about it would be to purchase a PE Team membership!
bottom of page